Fundusze Europejskie
Strona główna/MOPS/Realizowane projekty/CyberSenior - doposażenie Dziennego Domu Senior+ w (..)

CyberSenior - doposażenie Dziennego Domu Senior+ w Oleśnicy

Flaga i godło RP

CyberSenior – doposażenie Dziennego Domu Senior+ w Oleśnicy

Projekt „CyberSenior – doposażenie Dziennego Domu Senior+ w Oleśnicy” realizowany był ze środków Ministerstwa Cyfryzacji w ramach dotacji celowej na realizację zadania polegającego na doposażeniu stanowisk służących do podniesienia kompetencji cyfrowych seniorów.

  • Okres realizacji: 2022-11-01 – 2022-12-31;
  • Całkowita wartość: 18 900,00 zł;
  • Kwota dofinansowania: 18 900,00 zł.

Dla kogo był projekt?

Projekt zrealizowany został na rzecz uczestników Dziennego Domu Senior+ w Oleśnicy.

Co zrobiliśmy?

W ramach projektu sfinansowany został zakup 7 tabletów dla uczestników Dziennego Domu Senior+ w Oleśnicy,

Po co to zrobiliśmy?

Dbamy o podniesienie kompetencji cyfrowych seniorów poprzez upowszechnienie korzystania z urządzeń przenośnych wyposażonych w ekran dotykowy i ekranową klawiaturę.

Z jakim efektem?

W wyniku działań projektowych w Dziennym Domu Senior+ w Oleśnicy powstało 7 mobilnych stanowisk służących podniesieniu poziomu kompetencji cyfrowych seniorów oraz upowszechnieniu i rozwijaniu kompetencji cyfrowych seniorów. Każde stanowisko zostało wyposażone w nowoczesny tablet w rozmiarze umożliwiającym swobodne korzystanie osobom z ograniczoną sprawnością manualną. Korzystanie ze stanowisk utworzonych w ramach projektu pozwala osobom starszym zwiększyć kompetencje cyfrowe, a w konsekwencji – zwiększyć poziom samodzielności, co pozytywnie wpływa na poczucie decyzyjności i możliwości wpływu na własne życie. Osoby uczęszczające do Dziennego Domu Senior+ poznają nie tylko zasady działania ekranów dotykowych, ale przede wszystkim zwiększą kompetencje w zakresie nowych technologii, a tym samym zmniejszą poziom wykluczenia cyfrowego. W wyniku działań projektowych wzrasta poczucie własnej wartości, zmniejsza się poczucie braku wpływu na swoją sytuację życiową, następuje uniezależnienie od pomocy osób trzecich. Umiejętność obsługi nowoczesnych urządzeń pociąga za sobą zmianę postrzegania osób starszych w społeczności lokalnej, co przyczynia się do akceptacji procesu starzenia się i popularyzacji aktywnego trybu życia.

Dodatkową wartością płynącą z obsługi ekranów dotykowych jest element rehabilitacyjny, tj. poprawa sprawności manualnej i ćwiczenie motoryki małej. Tym samym realizacja projektu pozytywnie wpłynęła nie tylko na  sprawność umysłową, ale również na sprawność fizyczną seniorów. Pozwala to osobom starszym na samodzielne funkcjonowanie, co oznacza odejście od opieki instytucjonalnej.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2023-05-18 Raport końcowy Oleśnica
ilość pobrań: 108
Raport końcowy Oleśnica 3.33MB zobacz
do góry