Opieka Wytchnieniowa - edycja 2024
Zadanie publiczne „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – Edycja 2024 było zadaniem finansowanym ze środków Funduszu Solidarnościowego otrzymanych od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
- Okres realizacji: 5.03.2024 – 31.12.2024
- Całkowita wartość: 82 620,00 zł
- Kwota dofinansowania: 82 620,00 zł
- Liczba miejsc: 10
Dla kogo był projekt?
Uczestnikami Programu mogli zostać opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, którzy:
- mieszkają na terenie Gminy Miasto Oleśnica;
- sprawują bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną
- w przypadku osób dorosłych do ubiegania się o wsparcie wymagany jest orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne;
- w przypadku dzieci do 16. roku życia wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności.
Co zrobiliśmy?
Wsparliśmy w codziennych obowiązkach 12 opiekunów osób z niepełnosprawnością, w tym 8 opiekunów osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz 4 opiekunów dzieci do ukończenia 16. roku życia z niepełnosprawnością.
Świadczyliśmy usługi opieki wytchnieniowej:
- w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej (to jest w mieszkaniu lub domu osoby niesamodzielnej);
- w wymiarze do 4 godzin dziennie, średnio 162 godziny w ciągu realizacji Programu (maksymalnie 240 godzin);
- w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 16.00 do 22.00 oraz soboty i niedziele, w godzinach od 10.00. do 20.00.
Łącznie zrealizowaliśmy 1620 godzin wsparcia.
Po co to zrobiliśmy?
Realizacja usług opieki wytchnieniowej odciążyła opiekunów w codziennych obowiązkach lub zapewniła czasowe zastępstwo. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponowały czasem, który mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługa opieki wytchnieniowej służyła również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie mogli wykonywać swoich obowiązków. Ważnym aspektem usługi opieki wytchnieniowej było wzmocnienie osobistego potencjału członków rodzin, opiekunów zaangażowanych w sposób stały w codzienne wspomaganie osób niepełnosprawnych oraz ograniczenie wpływu na ich kondycję psychofizyczną wiążących się z tym obciążeń.
Z jakim efektem?
Zrealizowaliśmy łącznie 1620 godzin usług opieki wytchnieniowej, w tym 972 godziny na rzecz 8 opiekunów osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz 648 godziny na rzecz 4 opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. Realizacja Programu pozwoliła wzmocnić dotychczasowy system wsparcia osób wykluczonych społecznie i zagrożonych wykluczeniem społecznym.